TURKSAT KABLONET FIRSATI

Mudanya gen tr - Mudanya nın Yüksekten Uçan Martısı - Son dakika haberleri

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa Güncel Haber 2015 Yılı Haber Arşivi Lozan Mübadilleri Vakfı Mudanya'dan Eğitime Arşiv Hizmeti

Lozan Mübadilleri Vakfı Mudanya'dan Eğitime Arşiv Hizmeti

E-posta

Lozan Mübadilleri Vakfı (LMV) Mudanya Temsilciliği tarihi arşivlerini eğitim için tüm öğrencilere açtı. Birçok yerde bulunmayan binlerce belge ve bilgilerin bulunduğu arşivlerde Mübadele ile ilgili en geniş bilgiler bulunuyor ve bu belgeler kimi zaman Üniversite ve lise öğrencilerinin bilgilerine sunularak ders notu olarak kullanmaları sağlanıyor.


Hem vakıf Temsilciliği arşivleri hem de kendisi de bir mübadil torunu olan LMV Mudanya temsilciliği kurucularından Emir Doğan Savaş elinde bulunan değerli arşivler, hem belde, hem resim hem de video kayıt olarak öğrencilerin eğitimlerine açıldı.

Lozan Mübadilleri Vakfı (LMV) Mudanya Temsilciliği tarihi arşivlerini eğitim için tüm öğrencilere açtı. Birçok yerde bulunmayan binlerce belge ve bilgilerin bulunduğu arşivlerde Mübadele ile ilgili en geniş bilgiler bulunuyor ve bu belgeler kimi zaman Üniversite ve lise öğrencilerinin bilgilerine sunularak ders notu olarak kullanmaları sağlanıyor.

Önceki gün “Göç Konulu Çalışma” başlığı adı altında Bursa Uludağ Üniversitesi Tarih Bölümü son sınıf öğrencileri tarafından ziyaret edilen Lozan Mübadilleri Vakfı Mudanya Temsilciliği, öğrencilerin beklentilerine yönelik arşivlerini açmalarının dışında öğrencilerin ziyaretinde hazır bulunan 1938 Mudanya’nın Dereköy mahallesi doğumlu ikinci kuşak mübadili emekli tarih Öğretmeni Mehmet Demirtaş’ın anlattıklarını birer canlı tarih olarak dinlemenin mutluluğunu yaşadılar.

Emir Doğan Savaş büyüklerinden duyduklarını ve elinde bulunan belgeleri incelemeye açarken, LMV Mudanya temsilcisi Cumhur Aksan da bildiklerini anlatarak ve temsilciliğin elinde bulunan belgeleri öğrencilere sunarken LMV Temsilciliğinin çalışmaları ve bugüne kadar gelinen noktaları satır başları halinde sundu.

YAŞANAN MÜBADELE DERS NOTU OLDU

Emekli tarih Öğretmeni Demirtaş ise yaşanan Mübadele il ilgili görüşlerini anlatırken Mübadele yıllarında Mudanya ve Dereköye gelen mübadillerin yaşamları, yaşadıkları zorlukları, dökülen gözyaşlarının nedenlerini, başka bir ülkeden başka bir ülkeye gelerek yaşamaya ve var olmaya çalışarak yaşam mücadelesi veren Mübadillerin zorlu geçen hayatlarından kesitler sunarak öğrencilerin bilgilenmelerine yardımcı oldu. “Göç Konulu” söyleşi soru cevap şeklinde devam etti.

Söyleşiden sonra kendilerine her konuda yardım eden destek veren ve ellerinde ki tarihi arşivleri öğrencilerin ve eğitimin emrine sunan, Lozan Mübadilleri Vakfı Mudanya Temsilciliğine teşekkürlerini sunan öğrenciler, ders notu olarak bugünkü söyleşi toplantısını kullanacaklarını ifade ederek,” Böylesine değerli belge, bilgi ve deneyimi bir arada bulabilmek mümkün değil. Biz öğrencilere kucak açan Mudanya Temsilciliğine eğitime katkılarının küçümsenmeyecek kadar büyük olduğunu belirtmek istiyoruz. O yıllarda yaşananları, yaşayan bir Mübadil çocuğu ve torunlarından duymak ve en önemlisi mübadil ve tarih öğretmeni bir eğitimciden dinlemek bizler çok verimli oldu. Bizler bunu ders notu olarak değerlendirecek ve işleyeceğiz. Böyle bir kurumun Mudanya da var olması gerçekten de eğitim için çok güzel”dediler.  
       

Tarık ARSLAN/MUDANYA

Son Güncelleme ( Salı, 15 Mayıs 2018 00:32 )  


AYBAR İLETİŞİM VODAFONE MUDANYA

MUDANYA'DA SATILIK DAİRELER KADEMOĞLU İNŞAAT

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU

 

YILIN İLK KARI DÜŞMEDEN ENFLASYON DÜŞTÜ. YAŞASIN(!)

Dövizin hararetli olduğu yaz döneminden bugüne dolardaki düşüş yaklaşık %30 oldu...

 

RÜYA GİBİ BİR SAHİL -ÇÖKÜŞ-

Geçtiğimiz Nisan ayında  Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu tarafından “Güneş y...

 

MİLLİ BÜTÜNLÜK

Türkiye'de "Cumhur ittifakı kaybederse Beka sorun olur" diyen Türkiye'nin çok büyük ...

 

MİLLİ HAFIZA

Tarih bir milletin hafızasıdır . Hafızasını yitirmiş milletler dostunu düşmanın...

 

SEVGİNİN METALAŞMASI

Sevgi;  kişinin kendisi dışındakilere bağlanmasını, yakınlaşmasını sağlayan r...

Kimler Sitede

Şu anda 397 ziyaretçi çevrimiçi

Dost Siteler

www.agbursa.com
Ağ Bursa, Kültür, Sanat, Sinema, Bursa.
www.mudanyaonline.net
Mudanya'nın ilk portalı

www.radyopoyraz.com
Hayatın Müziği Bursa'da

Mudanya İş Rehberi