Ahmet Murat Ünal

Mudanya gen tr - Mudanya nın Yüksekten Uçan Martısı - Son dakika haberleri

Font Boyutu
 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
Ana Sayfa Güncel Haber 2015 Yılı Haber Arşivi MUDANYA ÇAYÖNÜ MAHALLESİNDE KARABUĞDAY DAĞITIMI

MUDANYA ÇAYÖNÜ MAHALLESİNDE KARABUĞDAY DAĞITIMI

E-posta

Mudanya İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından organize edilerek Bursa Büyükşehir Belediyesinden ücretsiz temin edilen 800 kg KARABUĞDAY TOHUMU  Mudanya Çayönü Mahallesinde 18 çiftçiye 103 dekar alana ekilmek üzere dağıtıldı.

Glutensiz un tüketmek zorunda kalan Çölyak hastalarının yanı sıra diyet yapan vatandaşlar tarafından da sıklıkla tercih edilen karabuğday üretiminin arttırılması için Mudanya Çayönü mahallesinde 18 üretici çiftçiye ücretsiz tohum dağıtıldı.

Mudanya Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdür Vekili Ahmet TAKUNYACI, Ziraat Mühendisleri Neşe ÇAKIR ve Hüseyin GÖKTÜRK AYDIN ile Bursa Büyükşehir Belediyesi görevlilerinin katılımıyla düzenlenen törende tohumların ilçe merkezine 30 kilometre uzaklıkta bulunan Çayönü Mahallesi çevresinde toprakla buluşturulacağı kaydedildi.

Karabuğday tohumları önümüzdeki günlerde 103 dekarlık bir alanda ekilecek. Karabuğdayın çiçeklenme dönemi uzun olduğundan arıcılıkla uğraşan yetiştiricilerimizde dolaylı olarak faydalanmış olacak.

103 dekarlık alanda ekilecek olan karabuğdaydan ortalama dekar başına 100-140 kg arasında verim beklenmekte. 2017 yılında Büyükşehir belediyesince ücretsiz dağıtımı yapılarak Mudanya İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü aracılığıyla Çayönü mahallesinde ekilişi yapılan karabuğdaydan il çapında en yüksek verimi alan Çayönü mahallesi karabuğday ile yeni bir ekonomik kazanca sahip oldu.

Karabuğday son zamanlarda ülkemizde üretilmeye başlanmış ve yoğun ilgi görmekte. Özellikle ÇÖLYAK hastalarının her türlü ürününü rahatça kullanabilmesi ve arıcılık için çok iyi bir nektar ve polen kaynağı olması sebebi ile aranan bir üründür.

Karabuğday

 • Hiç gluten içermez.
 • Yağ çok az içeren bir bitkisel protein deposudur.
 • Tüm tahıllar içinde en çok Lizin aminoasidi içerendir.
 • Lif bakımından zengindir ve bu yönüyle hem tok tutar, hem şekerin dengelemesine destek sağlar, hem de kolesterolün düşürülmesinde çok değerlidir.
 • Karaciğerin tüm faaliyetlerini destekleyen maddeler içerir.
 • Magnezyum ve potasyumdan ayrıca B6 vitamininden zengindir.
 • Kan basıncını dengeler. 
 • Kan damarlarının içinin hasarını engeller.
 • Kolon kanserine karşı koruyucudur.
 • Hormona bağlı kanserlere karşı koruyucudur.
 • Radyasyon gibi x ray gibi ışınların etkilerini vücutta birikim ve hasarını azaltır.

Kaynak : Mudanya İlçe Gıda Tarım Hayvancılık Müdürlüğü Basın Bülteni

Mudanya Çayönü Mahallesinde ücretsiz Karabuğday Tohumu Dağıtıldı

Ç Ö L Y A K  H A S T A L I Ğ I  N E D İ R ?

Çölyak Hastalığı ince bağırsağın, GLUTEN adlı proteine karşı ömür boyu süren ve kronikleşen alerjisi, hassasiyetidir. Buğday, Arpa, Çavdar ve Yulaf gibi tahıllar GLUTEN içerir. Alınan gıda, ince bağırsakta bileşenlerine ayrıştırılıp bağırsak mukozası üzerinden kana karışır. Vücudumuzun yeterince gıda alabilmesi, ince bağırsakta çok sayıda bulunan ve VİLLUS çıkıntıları olarak adlandırılan kıvrımlar tarafından sağlanır. Çölyak Hastaları glutenli yiyecekler tükettiklerinde bağırsak mukozasında alerji nedeniyle villus çıkıntıları ve kıvrımları tahrip olarak azalır ve küçülürler. Böylece bağırsak yüzölçümü gittikçe azalır ve alınan gıdalar emilemez hale gelir. Sonuçta beslenme yetersizliği, arkasından da hastalık belirtileri ortaya çıkar.

Önemli Bilgiler Gluten içermesi ihtimali olan yiyeceklerin Glutensiz gıda maddeleri ile aynı yerde bulunmaması önemlidir.  Glutenli gıdaların glutensiz gıdalara temas etmemesi için bu maddeleri hemen ayırın. Yemek hazırlığı sırasında glutenli gıdalara değmiş, bulaşmış çatal kaşık süzgeç tabak v.s gereçler kesinlikle Çölyaklı kişilerin gıdalarına dokundurulmamalıdır. İnce bağırsakta tahribata yol açarak hastalıklara neden olabilmesi için bir çay kaşığı un, buğday ya da bulgurun sekizde biri yeterli olmaktadır. Yani bu miktar bile zararlıdır.

B E L İ R T İ L E R

Çölyak hastalığının belirtileri geniş bir yelpazeye yayılır.   -Karın Bölgesinde öne doğru şişkinlik -Yaşa göre kilo azlığı -Kas zayıflığı -Kansızlık -Dışkıda anormallik, büyük tuvalet ihtiyacı artması -Kusma -Bezginlik -İştahsızlık     -Büyüme geriliği        -Ağız içinde oluşan aftlar -İştahsızlık, gaz şikayetleri -Eklem ve kemik ağrıları -Sinirlilik -Ciltte kaşıntılı döküntüler  

T A N I     Y Ö N T E M İ

Çölyak hastalığı her yaşta teşhis edilebilmektedir. Çoğunlukla belirtiler ilişkili bir başka hastalığı da düşündürmektedir. Erken osteoproz, kansızlık, teşhis edilmemiş Laktoz alerjisi gibi. Çölyak hastalığının insan sağlığı üzerinde önem taşıyan birçok değişimlere neden olmasından dolayı doğru teşhisi önemlidir. Kan testleri ve sonrasında ince bağırsak biyopsisi ile kesin tanı konulmaktadır.  Çölyak Hastalığı Alerji Testleri, Rezonans ve Homeopati v.b yöntemlerle teşhis edilemez.    

T E D A V İ   Ş E K L İ

Çölyak hastalığının tek tedavisi GLUTENSİZ  sıkı bir diyettir.  Diyetin sıkı bir şekilde uygulanması ile düzleşen ince bağırsak yüzeyi normal şeklini ve işlevini tekrar kazanmaktadır. Çok az miktarda alınan gluten bağısaklardaki tahribatın tekrarlamasına neden olur.   Glutensiz sıkı bir diyetin uygulanması süesince Çölyak hastasının genellikle bir şikayeti olmaz. Beslenme tarzının değiştirilmesinin ardından genelde kısa b ir süre içerisinde şikayetler belirgin şekilde azalır. Şikayetlerin tamamen kaybolma süresi ince bağırsaktaki tahribat derecesi, hastanın yaşı, ve diğer faktörlere göre değişkenlik gösterebilir. Gluten içeren gıdalardan kaynaklanan, hissedilebilir şikayetler çoğunlukla uzun süreler sonrası hatta bazen yıllar sonra kendini gösterir. Diyetin bozulması ya da terk edilmesi tedavi edilmesi çok daha zor olan ağır hastalıklara neden olabilir. Çölyak Biorezonans ya da Alternatif Tıp yöntemleri ile tedavi edilemez. 2014 yılı itibariyle bilinen, kanıtlanmış tek tedavi yöntemi GLUTENSİZ DİYETTİR.   Diyetin uygulanmasında yapılan ihlal ya da ihmallere rağmen hasta tarafından hissedilebilir şikayetlerin oluşmaması, asla, glutensiz diyetten vazgeçilmesi anlamına gelmez.

Kaynak : Çölyakla Yaşam Derneği http://www.colyak.org.tr

Son Güncelleme ( Perşembe, 05 Nisan 2018 14:26 )  


Hasanbey Mahallesi muhtarlığına makamda oturmak için değil, Mahallemiz için çalışmaya talibim

CEM TÜRKMEN HASANBEY MAHALLESİ MUHTAR ADAYI

Tıklayın

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU

 

BİR BEKA MESELESİ

Akp Genel Başkanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve Mhp lideri Devlet Bah...

 

Hayri Yoğurdu Yemedi Halkın Üstüne Döktü!

Sayın Mudanya’lılar, Belediyenin haksız uygulamaları konusunda yaptığım paylaş...

Kimler Sitede

Şu anda 494 ziyaretçi çevrimiçi

Dost Siteler

www.agbursa.com
Ağ Bursa, Kültür, Sanat, Sinema, Bursa.
www.mudanyaonline.net
Mudanya'nın ilk portalı

www.radyopoyraz.com
Hayatın Müziği Bursa'da

Mudanya İş Rehberi