Ahmet Murat Ünal

Mudanya gen tr - Mudanya nın Yüksekten Uçan Martısı - Son dakika haberleri

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa Güncel Haber 2015 Yılı Haber Arşivi MÜBADELENİN 95 YILI ANMA ETKİNLİĞİ MUDANYA’DA YAPILDI

MÜBADELENİN 95 YILI ANMA ETKİNLİĞİ MUDANYA’DA YAPILDI

E-posta

CUMHUR AKSAN30 Ocak 1923 günü Türk- Yunan devletleri arasında imzalanan Mübadele Antlaşması’nın 95. yıldönümü Lozan Mübadilleri Vakfı, Lozan Mübadilleri Vakfı Mudanya Temsilciliği, Mudanya Belediyesi ve Bursa Lozan Mübadilleri Kültür ve dayanışma Derneği katkılarıyla hazırlanan anma Etkinliği kapsamında İstanbul ve Türkiye’nin değişik bölgelerinden gelen Mübadillerin katılımlarıyla Mudanya’da gerçekleşti.

İlk etkinlik saat 14.00’ te Mudanya Mütareke evi ve Müzesi önünde Lozan Mübadilleri Vakfı Mudanya Temsilcisi Cumhur Aksan tarafından, Lozan Mübadilleri Vakfı ve 57 dernek tarafından hazırlanarak imzalanan bildiri okundu ve akabinde Mudanya Belediye bandosu eşliğinde 1 dakikalık saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasının ardından “Savaşlarda ve göç yollarında yaşamlarını yitirenlerin anısına denize karanfil bırakma etkinliği ile devam etti.

Geçtiğimiz yıl Lozan Mübadilleri Vakfı (LMV)tarafından İstanbul’da gerçekleştirilen Lozan Konferansı seminerlerinin toplandığı kitabın içeriği ve tanıtımı ilk kez Mudanya da yapılan geniş katılımlı anma etkinliğinde Mudanyalılarla paylaşıldı. Günümüzde Lozan Barış Antlaşması ile ilgili eleştirilerin tartışıldığı konular, etkinlik çerçevesi içinde Mudanya Uğur Mumcu Kültür merkezinde ele alındı. Panele konuşmacı olarak katılacak olan Prof. Dr Serhat Güvenç son anda rahatsızlık nedeniyle katılamadığından kendisinin işleyeceği konular Lozan Mübadilleri Vakfı Genel Sekreteri Sefer Güvenç tarafından okundu.

MÜBADELENİN 95 YILI ANMA ETKİNLİĞİ MUDANYA’DA YAPILDI

Prof Dr. Barış Özdal ”Günümüz Tartışmaları Işığında Lozanı anlattı. Özdal önce bu konuda ki konuları anlattı ve daha sonra karşılıklı soru cevap şeklinde gerçekleştirdiği panelde önemli konulara aydınlatıcı ışık tuttu.
Bu yıl gerçekleştirilen etkinliğin çok kapsamlı olarak gerçekleştirildiğini ifade eden LMV Mudanya Temsilcisi Cumhur Aksan,” Bugüne kadar LMV Mudanya Temsilciliğimiz tarafından düzenlenen etkinliklerimizin en kapsamlı ve en anlamlı olanını bugün gerçekleştirdik bu nedenle de çok heyecanlı ve çok mutluyuz. Etkinliğimde bizlerle birlikte olan LMV Yönetim Kurulu Başkanı Arif İşler, CHP eski Bursa Milletvekili Turan Tayan, Mudanya Belediye başkanı Hayri Türkyılmaz, CHP Bursa İl başkanı Hüseyin Akkuş ve etkinlikte yerlerini alarak bizleri onurlandıran 57 dernek başkan ve yönetim kurulu üyelerine ve tüm mübadillere sonsuz teşekkürler. Etkinliğin gecesinde ise yine aynı yerde LMV Koromuzun muhteşem konseriyle unutulmaz eserler seslendirilecek. Konserimiz Uğur Mumcu Kültür Merkezinde saat 20.00 de gerçekleştirilecek ve “İki Yakanın Ezgileri” başlığında unutulmaz eserler seslendirilecek tüm müzikseverlerimizi, tüm mübadilleri ve tüm Mudanyalıları konserimize bekliyoruz dedi.

Tarık ARSLAN/LMV MUDANYA TEMSİLCİLİĞİ/

Son Güncelleme ( Çarşamba, 31 Ocak 2018 03:46 )  


Hasanbey Mahallesi muhtarlığına makamda oturmak için değil, Mahallemiz için çalışmaya talibim

CEM TÜRKMEN HASANBEY MAHALLESİ MUHTAR ADAYI

Tıklayın

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU

 

ATEŞ DÜŞTÜ VİLLA GÖRÜNDÜ

Mudanya'ya yakın zamanda gelenler, Orhan Veli'nin o meşhur şiirinden esinlenerek  ...

 

BİR BEKA MESELESİ

Akp Genel Başkanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve Mhp lideri Devlet Bah...

 

Hayri Yoğurdu Yemedi Halkın Üstüne Döktü!

Sayın Mudanya’lılar, Belediyenin haksız uygulamaları konusunda yaptığım paylaş...

Kimler Sitede

Şu anda 1521 ziyaretçi çevrimiçi

Dost Siteler

www.agbursa.com
Ağ Bursa, Kültür, Sanat, Sinema, Bursa.
www.mudanyaonline.net
Mudanya'nın ilk portalı

www.radyopoyraz.com
Hayatın Müziği Bursa'da

Mudanya İş Rehberi