TURKSAT KABLONET FIRSATI

Mudanya gen tr - Mudanya nın Yüksekten Uçan Martısı - Son dakika haberleri

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa Güncel Haber 2015 Yılı Haber Arşivi AYDOĞAN "Üretici Feryat Ediyor. Gelin Kalıcı Çözümler Üretelim"

AYDOĞAN "Üretici Feryat Ediyor. Gelin Kalıcı Çözümler Üretelim"

E-posta

Fazlı AYDOĞANMudanya Meyve Üreticileri Birliği Başkanı Fazlı Aydoğan, Yönetim Kurulu ile birlikte Burfaş Mudanya İstasyon tesislerinde yaptığı basın açıklamasında İncir Üreticisinin yıllardır aynı kaderi yaşadığını, ürünün para etmediğini, Bursa Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki Bursa Tarım AŞ'nin yapmış olduğu ihracaatın sembolik olduğunu ve üreticinin yarasına derman olamadığını söyledi.

Bir basın mensubunun sorusu üzerine Birlik Başkanı AYDOĞAN Ak Parti Mudanya Yönetiminin dertlere derman olmak yerine siyaseti kişiselleştirerek dar bir çerçevede çalıştıklarını ve üreticiye yardımcı olamadıklarını söyledi.

AYDOĞAN Mudanya Meyve Üreticileri Birliğini Ak Parti'nin kurduğunu hatırlatarak "Böyle olmasına rağmen siyaset ayrı, üreticiye samimiyetle hizmet ayrı. Ben bir kurumun başındayım. Üreticimizin fayda sağlaması için ben tüm siyasilerle ve özellikle Belediye Başkanımızla çalışmak durumundayım. Ve Mudanya Belediyemizle üreticimizin geleceği için birlikte çalışmak benim için şereftir."dedi.

AYDOĞAN Ak Parti Mudanya Yönetimini işaret ederek "siyasete soyunan insanların kişisel kırgınlık, alınganlık ve öfke duyma gibi lüksleri olmadığını vurguladı." Siyasetin kamu yararına yapılması ve toplumsal kalkınmanın önünün kişilere alınganlık ve tavır konularak kapatılmaması gerektiğini belirtti.  AYDOĞAN "Biz ne demiştik hasta şifa bulsun da kimden bulursa bulsun. Gelin birlik olalım can çekişmekte olan üreticimizin elinden tutalım" diye konuştu. 

Birlik Başkanı AYDOĞAN yaptığı basın açıklamasında;

"Davetimize icabet ederek katılım sağlayan basınımızın mümtaz temsilcilerine çok teşekkür ediyorum. Hoş geldiniz. Sizler sayesinde üreticimizin sesini geniş kitlelere duyurmayı ve sorunların çözümünde yapıcı gelişmeler olmasını amaçlıyoruz.

Tekrarlamakta fayda görüyorum.

“Üretici Birlikleri 29 Haziran 2004 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisimizce kabul edilen 5200 sayılı Tarımsal Üretici Birlikleri Kanunu çerçevesinde oluşturulmuş olup, Mudanyamızda 2006 Yılında Birliğimiz onay alarak resmen kurulmuştur.

Bu çerçevede çalışmalarına devam eden Mudanya Meyve Üreticileri Birliği olarak elimizdeki kısıtlı imkanlara, üyelerimizden toplamaya çalıştığımız az miktardaki aidatlara rağmen 2006 yılından bu yana büyük bir mücadele vererek üreticimizin ürettiği ürünlere pazar oluşturmak, kaliteli ürünler yetiştirmek için var gücümüzle çalışmaktayız.”

Lakin, 5200 sayılı yasa ile kurulan üretici birliklerine, yasa ile belirlenen bir gelir sağlanmamıştır. Örneğin Ziraat Odaları Çiftçi belgesi verirken üreticiden yasayla belirlenmiş bir bedel alır. Birliklerin bu gibi gelirleri yoktur.

Bunu özellikle vurguluyorum. Avrupa Birliği uyum süreci içinde tarımsal örgütlenme ve planlamanın daha sağlıklı yapılabilmesi, ürünlere pazar bulunması için kurulan üretici birliklerinin yasa ile sağlanmış gelirleri yoktur.

Ama adından da anlaşılacağı üzere üreticilerin oluşturduğu birlikler olarak yöremizin tarımsal sorunlarını ve çözüm önerilerimizi ilgili, yetkili her türlü resmi kurum ve kuruluşa iletiyor ve üreticimizin sesi olmaya, var gücümüzle daha iyiye ulaşmaya çalışyoruz.

Bizleri Show yapmakla itham eden art niyetlilere duyurulur;

Türkiye Meyve Üreticileri Birlikleri Genel Başkan Yardımcısı ve Mudanya Meyve Üreticileri Birliği Başkanı Fazlı Aydoğan olarak yönetim kurulumuzla birlikte doğruları söylemekten asla vazgeçmeyeceğiz.

Biz ne demiştik “SİYAH İNCİR DE PAZAR SORUNU” var, soğuk zincir sorunu var."

Her yıl olduğu gibi yöremizde yetiştirilen en nadide meyvelerden biri olan Siyah İnciri maalesef yeterince ihraç edemiyoruz. İhraç etmekten önce dalından koparıp muhafaza edemiyoruz.

Geçen yıl bereketli bir hasat yaşayan üreticimiz malını satamamaktan dolayı mağdur olmuştu. Bu yıl çok daha bereketli bir hasat dönemi yaşıyoruz. Durum aynı. Değişen bir şey yok. Yıllardır bu böyle. Hatta öyle ki artık hasat dönemlerinde, gazeteler 2013 yılı siyah incir haberlerini kopyala yapıştırla servis eder hale geldiler. Çünkü durum aynı.

Hasat mevsimi yaklaşırken ne demiştik;

“Pazar bulma konusunda zaman kazandıran ve piyasada fiyat dengesi oluşturan önemli eksikliklerimizden biri de Mudanyalı üreticimize hizmet verecek en az 2 bin tonluk bir SOĞUK HAVA DEPOSU dur.

Mudanya Meyve Üreticileri Birliği olarak bu  konuda ki  çalışmalarımızı yetkilileri ziyaret ederek teslim ettik. Halen bir gelişme yok. Fakat üreticiden tüketiciye soğuk zincirde aksaklıklar yaşanmasından dolayı her yıl milyonlarca liralık ürünümüz çöp olmaktadır. Yetkililerin buna çözüm üretmesini istiyoruz.”

“Mudanya Meyve Üreticileri Birliği'nin böyle bir tesisi hayata geçirecek maddi potansiyeli maalesef yoktur. Ancak her türlü işbirliğine hazırız.” Bizleri Show yapmakla itham edenlerin kulakları çınlasın.

BAYRAM TATİLİ ÜRETİCİYE ZEHİR OLDU.

Uzatılan Kurban Bayram tatili nedeni ile güneydeki turizimciler para kazanırken siyah incir üreticisi kan ağladı. Çünkü ürün tatil nedeniyle ihraç edilemedi. Soğuk hava depoları dolu olduğundan üretici ürünü koyacak soğuk bir yer bulamadı. Sonuçta ürün ziyan oldu gitti.

Geçen yıl (2016) Sadece Mudanyamızda yaşanan don olayına rağmen mahsuldar olan 33 bin incir ağacımızdan 1320 ton mahsül alındı. Ağaç başına 40 kilo.

Bu yıl (2017) geçtiğimiz sene yaşanan don olayından dolayı 3 bin mahsuldar incir ağacımızın kurumasına rağmen 30 bin incir ağacımızdan toplamda 1800 ton rekolte bekleniyor. Ağaç başına 60 kilo. Bazı ağaçlarımız var 200 kilo siyah incir verirken bazı ağaçlarımız 10 kilo siyah incir vermektedir.

Geleceğimiz İçin Köklü Çözümler Üretmeliyiz.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Recep Altepe Akköyde düzenlenen İncir Şenliğinde Siyah İncirin 8 liradan daha aşağıya düşmeyeceği müjdesini vermiş fakat bir gün sonra incirimizin kilosu 3,5 TL'ye düşmüştü.

Yanlış anlaşılmak istemem Sayın Altepe'ye üreticimiz adına müteşekkirim. Bursa Tarım AŞ ile ihracat yapıyor. Ama bu ihracat sembolik miktarlarda kalmaktadır. Bu da bir gerçek.

Bursa Tarım AŞ'nin yaptığı sınırlı ihracat üreticinin yarasına derman olmamaktadır.

Hatırlanacağı üzere 2016 yılında yine burada ( İstasyon Sosyal Tesisi) Bursa Tarım AŞ genel Müdürü Sayın Mustafa Bektaş ile bir toplantı düzenlenmiş ve ben o toplantıda üreticimizin ihtiyacı olan Soğuk Hava Deposu, reçel, marmelat ve pekmez tesisi ile ilgili AVAN projemizi, sadece incir değil yöremizde üretilen tarımsal ürünlerin yıllık rekolte istatistiki bilgilerini kendisine sunmuştum. Fakat öylece kaldı. Ondan sonra kendilerinin Mudanya Meyve Üreticileri Birliği ile herhangi bir iletişimi ve bu konuda çalışması olmadı. Bursa Tarım AŞ. Genel Müdürü Sayın Mustafa Bektaş'a defaten ulaşmaya çalıştım ama kısmet olmadı.

Akköy'e bir incir toplama merkezi kuracakları bilgisi bize ulaştı. Bu sevindirici bir gelişme. Yine Bursa Büyükşehir Belediyemizin üreticimize salça makinaları vermesi ülke ekonomimize büyük katkı sağlamıştır. Teşekkür ederiz.

Buradan Sayın Recep Altepe'ye sesleniyorum. Lütfen Mudanya üreticisinin sesine kulak verin. Yöremizin soğuk hava deposuna ve yanında reçel, marmelat ve pekmez üretim tesisine ihtiyacı vardır.  Salça makinalarında olduğu gibi Mudanya kırsalımıza reçel, marmelat ve pekmez üretmek için bir tesis kurulmasının isabetli olacağını düşünüyoruz. Zira milli servetimiz olan ürünlerimizin çoğu ziyan olup gitmektedir.

Üretici Pazarlarımız Mudanyamızın önemli kazanımlarıdır.

Mudanya Belediyemizin yöre üreticisine verdiği destekle üretici pazarlarımız halkımıza hizmet vermeye devam ediyor. Üreticimiz adına Belediye Başkanımız Sayın Hayri Türkyılmaz'a tekraren teşekkür ediyorum.

Üretici pazarlarımızda ürünlerini tüketici ile buluşturan köylümüz kazandığı paranın büyük bölümünü Mudanya içinde harcayarak İlçe ekonomi döngüsüne büyük bir destek sağlamaktadır. Halbuki semt pazarlarında akşamları tezgahlar toplanmakta günün hasılatıda satıcılarla birlikte Mudanya dışına çıkmaktadır.

Yine Birliğimize ait üretici pazarlarında muhatap bellidir. Üretici pazarlarımızda gürültü seviyesi semt pazarlarına oranla yok denecek düzeydedir. Tüm kimlik bilgileri belli insanlar tezgah başında halkımıza hizmet vermektedirler. Bunlar ilk bakışta bazılarının farkedemedikleri önemli kazanımlardır.

Açtığımız köylü pazarlarımız ise;

Salı Günleri Yeni Mahalle Adatepe Caddesinde Çarşamba günleri Halitpaşa Mahallesi İlçe Tarım Müdürlüğü arkasında Perşembe Günleri  Güzelyalı Duran Cami ilerisi dörtçelik caddesinde Cumartesi günü Burgaz Mahallesinde Pazar Günü Şükrü Çavuş Mahallesi Harmanlar mevki Sami Evkuran Anadolu Lisesi arasında halkımıza hizmet vermektedir.

Tüm köylü pazarlarımız denetlenmekte olup kaliteli ürün ve hizmet verilmektedir. Ürünler özellikle elde olmayan ağır kış şartları hariç, bahçeden, tarladan tezgahlara gelmekte ve halkımıza sunulmaktadır.

Halkımız herhangi bir şikayetinde bizlere internet sitemizden (www.mudanyameyveureticibir.org adresinden)  ulaşabilirler.

Mudanya Meyve Üreticileri Birliği olarak yaptığımız işi önemsiyoruz. Show yapmak gibi bir gereksinimimiz asla olmamıştır, olamazda. Ülkemizin geleceğinin sağlıklı tarım ürünleri yetiştirmek ve bu ürünleri pazarlamak ta olduğuna inanıyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle katılım sağladığınız için sizlere tekrar teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum." diye konuştu.

Mudanya Meyve Üretici Birliği Basın Açıklaması

 

Mudanya Meyve Üretici Bir Basın Açıklaması

 

Mudanya Meyve Üretici Bir Basın AÇıklaması

Son Güncelleme ( Pazartesi, 11 Eylül 2017 20:01 )  


Namlı Metal çelik Konstrüksiyon

Yamaç Tepe Cafe  Mudanya Yıldız Tepe Mevkii

GARAJ MOTORSİKLET YETKİLİ SERVİSİ MUDANYA

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU

Dost Siteler

www.agbursa.com
Ağ Bursa, Kültür, Sanat, Sinema, Bursa.
www.mudanyaonline.net
Mudanya'nın ilk portalı

www.radyopoyraz.com
Hayatın Müziği Bursa'da

 

HALLEDİVERİN GARİ, HAYDİ.

Mudanya Belediyesi ağlıyor; “Hizmet yaptırmıyorlar” diye. Bursa Büyükşehir Bele...

 

BAŞKAN! BİR CİSİM DAHA YAKLAŞIYOR…

Son yazımızda " Bir Cisim Yaklaşıyor " dedik ama belli ki Mudanya’ya birden çok ci...

 

BİR CİSİM YAKLAŞIYOR BAŞKAN…!

Hatırlayacağınız üzere dört CHP’li meclis üyesi Belediye’ye VIP araç alımına...

 

Mudanya'ya Yakışıyor mu? İnşaatlarla Katlettiniz Mudanyamızı

Mudanya Yıldıztepe'de bulunan Doğalya Otelin karşısına, doğal görüntüyü bozan, ...

 

RUM SEVİCİLİĞİ KARDEŞLİK Mi?

Zeytinlik Dağı'nda yaptığı ünlü vaazda İsa peygamber şöyle demişti: “Kötül...

Kimler Sitede

Şu anda 955 ziyaretçi çevrimiçi

Mudanya İş Rehberi