TURKSAT KABLONET FIRSATI

Mudanya gen tr - Mudanya nın Yüksekten Uçan Martısı - Son dakika haberleri

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa Güncel Haber 2015 Yılı Haber Arşivi EMİR ALİ USTA ESNAFI GEÇİCİ USTALIK BELGELERİ HAKKINDA UYARDI.

EMİR ALİ USTA ESNAFI GEÇİCİ USTALIK BELGELERİ HAKKINDA UYARDI.

E-posta

Mudanya Esnaf Teşkilâtları Başkanı Emir Ali Usta Kapsam dışı mesleklerle ilgili yapılacak imtihan sonrası alınacak KALICI USTALIK belgelerinin önemini vurguladı. Başkan Usta kapsam dışı mesleklerin gelecek yıl kapsam içine alınması durumunda esnafların 3 yıllık bir öğrenim süreci sonrasında Ustalık Belgelerini alabileceklerini vurgulayarak, esnafları ustalık belgeleri konusunda uyararak menfaatleri gereği Mudanya Esnaf Odasına mutlaka danışmaları gerektiğini söyledi. Oda aidat borcu bulunan esnafın oda işlemlerinde aksaklık yaşamamaları için mevcut yapılandırma fırsatını mutlaka değerlendirmelerini istedi.

Emir Ali Usta esnafın şu anda iştigal ettikleri mesleklerinin yasa da kapsam dışında olup olmadığını Enaf odasından mutlaka öğrenmeleri gerektiğini ve tüm esnafların ustalık belgelerini odaya sorgulatmalarının önemini  vurguladı. Mevcut yasalar çerçevesinde  esnaf ve sanatkârların işyeri açarken USTALIK BELGESİ'nin gerekli bir belge olduğunu ifade eden Emir Ali Usta, belgesi olmayanların işyeri açmalarının mümkün olmadığını hatırlattı. 

Emir Ali Usta Geçici Ustalık Belgesine sahip olan Kapsam Dışı Meslek Grubu Esnafın Odaya Mutlaka Başvurarak Kalıcı Ustalık Belgesi Almaları Gerektiğini Söyledi.

Esnaf Teşkilâtları Başkanı Emir Ali Usta açıklamasında ;

"Ustalık belgeleri kapsam içi, kapsam dışı olarak 2 ayrı belgedir. Kapsam içi belgelerin Çıraklık Eğitim Merkezlerinden, kalfalık ustalık
belgeleri 3 ile 7 yıl arası bir eğitimden sonra verilmektedir. Kapsam Dışı mesleklere ait olan Ustalık Belgeleri ise 2 aşamalı verilmektedir.

1) İşyeri açılırken geçici işyeri açma belgesi gerekmektedir. Bu belgeler oda sınav açılana kadar geçerlidîr.

2)Kalfalık ustalık sınavlarından sonra söz konusu kapsam içine girince veya yüksek okulşartı arandığında sınavlı belgeli esnafımıza çıraklık eğitim merkezlerinde hiç okula gitmeden denklik kurularak verilecektir. Bu güne kadar elinde ustalık belgesi olmayan veya işyeri açma belgesi olup sınavlı belgesi olmayanlara mutlaka ve mutlaka 4 Eylül tarihine kadar ustalık belgesi başvurusunda bulunmalarını önemle rica ederim” dedi. Başkan Usta 10 Eylül 2017 günü Kalfalık 11 Eylül 2017 günü ise Ustalık belgesi sınavlarının yapılarak sınavda başarılı olan esnafın geçici olan belgelerinin kalıcı belgelere dönüşeceğini söyledi.


Açıklamada yer alan Kapsam Dışı Mesleklerden Bazıları şöyle:


Emlak Komisyonculuğu, Hırdavatçı, Manikür, Pedikürcülük, Bilgiİşlem Yazılımcıiığı, Kontrplak ve Kontrplaktan Eşya İma! ve Tamirciliği, Hafriyatçılık, Mahalli Gazetecilik, Zeytin, Zeytinyağı İmalatçılığı, Her Türlü Ev Aleti Satıcılığı, Tüp Gaz Satıcılığı, Bisiklet, Motosiklet Satıcılığı, Akvaryum Satıcılığı, Her Türlü Müzik Aleti Satıcılığı, Çeyizlik Eşya Satıcılığı, Simit, Poğaça, Çörek Satıcılığı,PVC, Panjur Satıcılığı, Turşu, Konserve, Salamura Satıcılığı, Kahvecilik, Çay Ocakları, Bilardo, Playstation, Atariİşletmeciliği, Disko, Taverna, Gazino, Gece Kulubü, Pavyon,Birahane, Bar İşletmeciliği, Kafe, Kafeterya İşletmeciliği, Kuş, Evcil Hayvan Satıcılığı, Kır Kahvesi İşletmeciliği, Düğün Salonu İşletmeciliği, Gözlük Satıcılığı, Halı, Kilim Yıkama işletmeciliği. Hamam, Banyo,
Kaplıca, Salon İşletmeciliği, Masaj Salonu İşletmeciliği, Eski Giyim Eşyalar Alım Satım, Manifaturacılık.

USTA "Oda aidat borçlarınızı yapılandırın."

Usta “Odamıza borcu bulunan Esnaf ve Sanatkarların muhasebe borçları dahil 7020 sayılı yasa gereği 31/07/2017 tarihine kadar borçlarını yapılandırmalarını, aksi halde esnaf odamız hizmet alırken sistem faaliyet belgesi dahil hiç bir belge veremeyecektir. Bu nedenle borçlu esnafımızın borçlarını yapılandırmalarını menfaatleri icabıdır." diye konuştu.

VİDEO TIKLA SEYRET

 

Son Güncelleme ( Salı, 04 Temmuz 2017 00:15 )  


Namlı Metal çelik Konstrüksiyon

Yamaç Tepe Cafe  Mudanya Yıldız Tepe Mevkii

GARAJ MOTORSİKLET YETKİLİ SERVİSİ MUDANYA

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU

Dost Siteler

www.agbursa.com
Ağ Bursa, Kültür, Sanat, Sinema, Bursa.
www.mudanyaonline.net
Mudanya'nın ilk portalı

www.radyopoyraz.com
Hayatın Müziği Bursa'da

 

HALLEDİVERİN GARİ, HAYDİ.

Mudanya Belediyesi ağlıyor; “Hizmet yaptırmıyorlar” diye. Bursa Büyükşehir Bele...

 

BAŞKAN! BİR CİSİM DAHA YAKLAŞIYOR…

Son yazımızda " Bir Cisim Yaklaşıyor " dedik ama belli ki Mudanya’ya birden çok ci...

 

BİR CİSİM YAKLAŞIYOR BAŞKAN…!

Hatırlayacağınız üzere dört CHP’li meclis üyesi Belediye’ye VIP araç alımına...

 

Mudanya'ya Yakışıyor mu? İnşaatlarla Katlettiniz Mudanyamızı

Mudanya Yıldıztepe'de bulunan Doğalya Otelin karşısına, doğal görüntüyü bozan, ...

 

RUM SEVİCİLİĞİ KARDEŞLİK Mi?

Zeytinlik Dağı'nda yaptığı ünlü vaazda İsa peygamber şöyle demişti: “Kötül...

Kimler Sitede

Şu anda 244 ziyaretçi çevrimiçi

Mudanya İş Rehberi