TURKSAT KABLONET FIRSATI

Mudanya gen tr - Mudanya nın Yüksekten Uçan Martısı - Son dakika haberleri

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa Güncel Haber 2015 Yılı Haber Arşivi Hayri Türkyılmaz'dan Zeytinlik Alana İmar Açıklaması

Hayri Türkyılmaz'dan Zeytinlik Alana İmar Açıklaması

E-posta

Zeytinlik alanların yapılaşmaya açılmasına yönelik yasa teklifinin Mudanya’da bambaşka bir gündem yarattığını dile getiren Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, göreve geldiğimizden beri bir karış alanı imara açmadıklarını söyledi.

Mudanya Belediyesi sitesinde yer alan açıklamada;

"Hükümet tarafından zeytinlik alanlarının konut, turizm ve sanayi alanları için yapılaşmaya açılmasına yönelik yasa teklifi ve kendilerine yönelik yapılan “Zeytin ağaçlarını kestiriyorlar” eleştirilerine, düzenlediği basın açıklamasıyla cevap veren Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, “Bizim dönemimizde bir karış alan dahi imara açılmamıştır. Bunu defalarca söylememize rağmen hala zeytine duyarlıymış gibi yapanların amaçlarının siyasi olduğu açıktır” dedi. Başkanlık makamında düzenlenen basın toplantısına belediye başkan yardımcıları ile meclis üyeleri katılım sağladı.

“BİR KARIŞ ALANI İMARA AÇMADIK”

Zeytin ile büyüdüklerini ve zeytinin kıymetini çok iyi bildiklerinin altını çizen Türkyılmaz, “Bu yüzdendir ki ilçemiz için bir master planı hazırladık. Ve bu planda tarım alanları korunarak, yarının Mudanya'sını şekillendirdik. Nereye inşaat yapılabileceğini, nerelerinin tarım alanı olarak korunması gerektiğini planladık” dedi. Mudanya’da yapılan inşaat çalışmalarının kendilerinden önceki belediye yönetimleri tarafından verilen ve kazanılan hakların devamı olduğuna da vurgu yapan Türkyılmaz, “Bizim dönemimizde bir karış alan dahi imara açılmamıştır. Bunu defalarca söylememize rağmen hala zeytine duyarlıymış gibi yapanların amaçlarının siyasi olduğu açıktır.

“ZEYTİNİ SEVİYORLARSA, ARAZİLERİNİ VERMESİNLER”

Sivil toplum örgütlerinin Mudanya’da zeytin yasası ile ilgili gerçekleştirdiği açıklamaların zeytini çok sevdiğini söyleyen kişiler tarafından sabote edildiğini belirten Türkyılmaz, bu kişilere ait zeytinliklerin 1/5000’lik imar planı dışında olduğu halde imara açılması için müteahhit ile yapılan sözleşme ve belediyeye yaptıkları müracaat sonucu aldıkları ret cevabını kamuoyu ile paylaştı. Aynı açıklamayı sabote etmeye çalışan bir meclis üyesinin müteahhite verdiği ve zeytin ağaçlarının sökülerek konut yapıldığı fotoğrafları paylaşan Türkyılmaz, “Gerçekten zeytini seviyorlar ise, arazilerini müteahhitlere vermesinler. Orada yandaş gazetecilere açıklama yapan diğer kişilerin konusu da iki katı dört kat olmadığı içindir. O yerler de zeytinliktir” ifadelerini kullanarak konu ile ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını ve gerekli yasal sürecin başlatılacağını sözlerine ekledi. 

“PLANLAR ÖNCEKİ DÖNEMLERE AİT”

Mudanya’da şu anda yürürlükte olan uygulama imar planlarının tamamının ilgili kanunlar çerçevesinde onaylandığını ve Bursa Büyükşehir Belediyesi’nce uygun bulunan planlar olduğunu vurgulayan Türkyılmaz, “İlçe belediyelerinin, üst ölçekli nazım imar planlarına aykırı uygulama imar planı ve imar planında değişiklik yapması ve onaylaması yasal olarak mümkün değildir. İlçemizde yürürlükte olan uygulama imar planlarının tamamı 2014 yılından önceki dönemlerde onaylanmıştır. Tekrar etmek gerekirse, belediyemiz döneminde 1 m2 yeni alan dahi imara açılmamıştır” dedi.

“HEMŞEHRİLERİMLE BİRLİKTE DİRENECEĞİZ”

Mudanya’nın anayasası olarak nitelendirdikleri planlama çalışmalarının devam ettiğini belirten Türkyılmaz, “Bu alanları kontrol altına alacağız. Tarım alanlarının konut alanına dönüştürülmesini istemiyoruz. Büyükşehir Belediyesi ve hükümet tarafından yapılacak uygulamalara da Mudanyalı hemşehrilerim ile birlikte direneceğiz” dedi. Mudanya’nın nüfusunu yeterince ağırlayacak konut alanına sahip olduğunu da sözlerine ekleyen Türkyılmaz, “Bundan daha fazlası yazıktır, günahtır. Yaptığımız park ve spor alanlarında bulunan zeytin ağaçlarını dahi koruyoruz. Bizler ağaç kesmeye değil, ağaç dikmeye devam edeceğiz” dedi. "

satırları yer aldı.

Zeytinlik alanların yapılaşmaya açılmasına yönelik yasa teklifinin Mudanya’da bambaşka bir gündem yarattığını dile getiren Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, göreve geldiğimizden beri bir karış alanı imara açmadıklarını söyledi.

 


Mahmure UÇAR Mudanya Belediyesi Bağımsız Meclis Üyesi mesajı

AHMET MURAT ÜNAL MESAJ

Mevlana ŞİMŞEK MESAJI

Fazlı Aydoğan Mudanya Meyve Üreticileri Birliği Başkanı

EMİR ALİ USTA MESAJI

ekol elektrik mudanya

GARAJ MOTORSİKLET YETKİLİ SERVİSİ MUDANYA

Yamaç Tepe Cafe  Mudanya Yıldız Tepe Mevkii

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU

 

ÇANAKKALE'DE BURSA'LI BİR KAHRAMAN, MÜSTECİP ONBAŞI

Bursa Yenişehir Orhaniye'li  Müstecip Onbaşı Çanakkale Muharebesinde  Kilitbahir'de...

 

Mudanya’nın ve Mudanyalı’nın Çektikleri…YETİŞ DOKTOR ?

1- Bursa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Tesisleri.  AK Parti döneminde Mudanya’nın s...

 

TÜKETİCİ HAKLARINDA SON GELİŞMELER.

Her yıl 15 Mart Dünya Tüketiciler Günü’nün içinde bulunduğu hafta Tüketiciyi Ko...

 

PEMBE DİZİLER DE MAĞLUP OLUR ALA

Sovyet döneminin  efsane şarkıcısı Alla Pugaçeva'nın kendisi gibi efsane olmuş 'M...

 

DEMİR KİLİSE AÇILIŞINA SIKIŞMIŞ EKÜMENİK SİYASETİ

7 Ocak 2018 Pazar günü, İstanbul’un Fener Semti’nde bulunan ve halk arasında “De...

Dost Siteler

www.agbursa.com
Ağ Bursa, Kültür, Sanat, Sinema, Bursa.
www.mudanyaonline.net
Mudanya'nın ilk portalı

www.radyopoyraz.com
Hayatın Müziği Bursa'da

Kimler Sitede

Şu anda 263 ziyaretçi çevrimiçi

Mudanya İş Rehberi