TURKSAT KABLONET FIRSATI

Mudanya gen tr - Mudanya nın Yüksekten Uçan Martısı - Son dakika haberleri

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa Güncel Haber 2015 Yılı Haber Arşivi Hayri Türkyılmaz'dan Zeytinlik Alana İmar Açıklaması

Hayri Türkyılmaz'dan Zeytinlik Alana İmar Açıklaması

E-posta

Zeytinlik alanların yapılaşmaya açılmasına yönelik yasa teklifinin Mudanya’da bambaşka bir gündem yarattığını dile getiren Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, göreve geldiğimizden beri bir karış alanı imara açmadıklarını söyledi.

Mudanya Belediyesi sitesinde yer alan açıklamada;

"Hükümet tarafından zeytinlik alanlarının konut, turizm ve sanayi alanları için yapılaşmaya açılmasına yönelik yasa teklifi ve kendilerine yönelik yapılan “Zeytin ağaçlarını kestiriyorlar” eleştirilerine, düzenlediği basın açıklamasıyla cevap veren Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, “Bizim dönemimizde bir karış alan dahi imara açılmamıştır. Bunu defalarca söylememize rağmen hala zeytine duyarlıymış gibi yapanların amaçlarının siyasi olduğu açıktır” dedi. Başkanlık makamında düzenlenen basın toplantısına belediye başkan yardımcıları ile meclis üyeleri katılım sağladı.

“BİR KARIŞ ALANI İMARA AÇMADIK”

Zeytin ile büyüdüklerini ve zeytinin kıymetini çok iyi bildiklerinin altını çizen Türkyılmaz, “Bu yüzdendir ki ilçemiz için bir master planı hazırladık. Ve bu planda tarım alanları korunarak, yarının Mudanya'sını şekillendirdik. Nereye inşaat yapılabileceğini, nerelerinin tarım alanı olarak korunması gerektiğini planladık” dedi. Mudanya’da yapılan inşaat çalışmalarının kendilerinden önceki belediye yönetimleri tarafından verilen ve kazanılan hakların devamı olduğuna da vurgu yapan Türkyılmaz, “Bizim dönemimizde bir karış alan dahi imara açılmamıştır. Bunu defalarca söylememize rağmen hala zeytine duyarlıymış gibi yapanların amaçlarının siyasi olduğu açıktır.

“ZEYTİNİ SEVİYORLARSA, ARAZİLERİNİ VERMESİNLER”

Sivil toplum örgütlerinin Mudanya’da zeytin yasası ile ilgili gerçekleştirdiği açıklamaların zeytini çok sevdiğini söyleyen kişiler tarafından sabote edildiğini belirten Türkyılmaz, bu kişilere ait zeytinliklerin 1/5000’lik imar planı dışında olduğu halde imara açılması için müteahhit ile yapılan sözleşme ve belediyeye yaptıkları müracaat sonucu aldıkları ret cevabını kamuoyu ile paylaştı. Aynı açıklamayı sabote etmeye çalışan bir meclis üyesinin müteahhite verdiği ve zeytin ağaçlarının sökülerek konut yapıldığı fotoğrafları paylaşan Türkyılmaz, “Gerçekten zeytini seviyorlar ise, arazilerini müteahhitlere vermesinler. Orada yandaş gazetecilere açıklama yapan diğer kişilerin konusu da iki katı dört kat olmadığı içindir. O yerler de zeytinliktir” ifadelerini kullanarak konu ile ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını ve gerekli yasal sürecin başlatılacağını sözlerine ekledi. 

“PLANLAR ÖNCEKİ DÖNEMLERE AİT”

Mudanya’da şu anda yürürlükte olan uygulama imar planlarının tamamının ilgili kanunlar çerçevesinde onaylandığını ve Bursa Büyükşehir Belediyesi’nce uygun bulunan planlar olduğunu vurgulayan Türkyılmaz, “İlçe belediyelerinin, üst ölçekli nazım imar planlarına aykırı uygulama imar planı ve imar planında değişiklik yapması ve onaylaması yasal olarak mümkün değildir. İlçemizde yürürlükte olan uygulama imar planlarının tamamı 2014 yılından önceki dönemlerde onaylanmıştır. Tekrar etmek gerekirse, belediyemiz döneminde 1 m2 yeni alan dahi imara açılmamıştır” dedi.

“HEMŞEHRİLERİMLE BİRLİKTE DİRENECEĞİZ”

Mudanya’nın anayasası olarak nitelendirdikleri planlama çalışmalarının devam ettiğini belirten Türkyılmaz, “Bu alanları kontrol altına alacağız. Tarım alanlarının konut alanına dönüştürülmesini istemiyoruz. Büyükşehir Belediyesi ve hükümet tarafından yapılacak uygulamalara da Mudanyalı hemşehrilerim ile birlikte direneceğiz” dedi. Mudanya’nın nüfusunu yeterince ağırlayacak konut alanına sahip olduğunu da sözlerine ekleyen Türkyılmaz, “Bundan daha fazlası yazıktır, günahtır. Yaptığımız park ve spor alanlarında bulunan zeytin ağaçlarını dahi koruyoruz. Bizler ağaç kesmeye değil, ağaç dikmeye devam edeceğiz” dedi. "

satırları yer aldı.

Zeytinlik alanların yapılaşmaya açılmasına yönelik yasa teklifinin Mudanya’da bambaşka bir gündem yarattığını dile getiren Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, göreve geldiğimizden beri bir karış alanı imara açmadıklarını söyledi.

 


Namlı Metal çelik Konstrüksiyon

Yamaç Tepe Cafe  Mudanya Yıldız Tepe Mevkii

GARAJ MOTORSİKLET YETKİLİ SERVİSİ MUDANYA

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU

Dost Siteler

www.agbursa.com
Ağ Bursa, Kültür, Sanat, Sinema, Bursa.
www.mudanyaonline.net
Mudanya'nın ilk portalı

www.radyopoyraz.com
Hayatın Müziği Bursa'da

 

HALLEDİVERİN GARİ, HAYDİ.

Mudanya Belediyesi ağlıyor; “Hizmet yaptırmıyorlar” diye. Bursa Büyükşehir Bele...

 

BAŞKAN! BİR CİSİM DAHA YAKLAŞIYOR…

Son yazımızda " Bir Cisim Yaklaşıyor " dedik ama belli ki Mudanya’ya birden çok ci...

 

BİR CİSİM YAKLAŞIYOR BAŞKAN…!

Hatırlayacağınız üzere dört CHP’li meclis üyesi Belediye’ye VIP araç alımına...

 

Mudanya'ya Yakışıyor mu? İnşaatlarla Katlettiniz Mudanyamızı

Mudanya Yıldıztepe'de bulunan Doğalya Otelin karşısına, doğal görüntüyü bozan, ...

 

RUM SEVİCİLİĞİ KARDEŞLİK Mi?

Zeytinlik Dağı'nda yaptığı ünlü vaazda İsa peygamber şöyle demişti: “Kötül...

Kimler Sitede

Şu anda 251 ziyaretçi çevrimiçi

Mudanya İş Rehberi