TURKSAT KABLONET FIRSATI

Mudanya gen tr - Mudanya nın Yüksekten Uçan Martısı - Son dakika haberleri

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa Güncel Haber 2015 Yılı Haber Arşivi Fazlı AYDOĞAN'dan Üretici Pazarı Vurgusu.

Fazlı AYDOĞAN'dan Üretici Pazarı Vurgusu.

E-posta

Mudanya Meyve Üreticileri Birliği Başkanı Fazlı AYDOĞAN, Birlik Denetleme Kurulu Üyesi Avukat İbrahim Turan ile birlikte Yörükali mahallesinde birlik üyesi mantar üreticisi Halil Doğan'ın mantar üretim tesisini inceledi, Mürsel Mahallesi'nde İzzet YILDIRIM'a ait Mudanya Enginarı Uygulama Bahçesine ilk kök enginarları dikerek cansuyu verdi.

 Birlik Başkanı Aydoğan Mudanya kırsalında ki ilk ziyaretini birlik üyesi Halil Doğan'ın istiridye mantarı ve kültür mantarı üretim tesislerine gerçekleştirdi.

Mantar üretim tesisini inceleyen Aydoğan yaptığı açıklamada "Halil Doğan kardeşimizi gönülden kutluyorum. Büyük emekler vererek üretiyor. Üretmek büyük emek ister, ama pazar yoksa ürettikleriniz ziyan olur. Çünkü tarım beklemez. Ürettiğinizi kısa sürede tazeyken satmak zorundasınız. İşte bunu vurgulamak için buradayım. Üretici pazarlarımız sayesinde Halil Doğan kardeşimiz ürettiği mantarları aracısız olarak tüketiciye yani  Mudanyalıya en doğru fiyatla sunuyor. Birliğimizin üretici pazarları sayesinde üretmek için sebebimiz var. Çünkü üretici pazarımız var. Başta Mudanya Belediyemize  üretici pazarlarımızın oluşmasında emeği geçenlere teşekkür ediyor ve buradan şu anda toprağı, tarlası boşta duran kardeşlerimize sesleniyorum. Projeler geliştirin, toprağınızı değerlendirin, ekin biçin üretin, ürettiklerinizi üretici pazarlarımızda halkımıza sunun, hem siz kazanın, hem ülkemiz kazansın" dedi.

Pazarımız Hazır Olmasa Üretmek Anlamsız

Mantar üreticisi Halil Doğan ise Mudanya Meyve Üretici Birliği üyesi olduğunu belirterek üretici pazarları olmasa böyle bir tesisi işletmenin anlamı olmayacağını söyledi.

Tanesi 45 bin TL. olan 4 ayrı donanımlı, özel izolasyonlu, nemlendirme, iklimlendirme, havalandırma ve aydınlatma donanımlı çadırların yanında, mantar kompostu için özel dezenfektasyon havuzu ve ekipmanlarının bulunduğunu söyleyen Halil Doğan ayrıca hasat edilen mantarların ertesi gün pazara gidene kadar tesise ait 2.4 derecede özel soğuk hava odasında bekletildiğini emek ve yatırımın ancak pazar bulunmasıyla anlam kazandığı tarım sektöründe Mudanya Meyve Üretici Birliği'nin çok önemli bir işleve sahip olduğunu söyledi. Halil Doğan kültür mantarının tavuk eti gibi, istiridye mantarının ise et tadında olduğunu ve sofraların enfes lezzetleri arasında yer aldığını, üertici pazarları sayesinde severek mantar ürettiklerini vurguladı.

Can Suyu Başkan Aydoğan'dan

Mürsel Mahallesi'nde İzzet Yıldırım'a ait olan 100 kök Mudanya Enginarı dikilecek uygulama bahçesinde ilk enginar köklerini "Bismillah" diyerek toprakla buluşturan Başkan Aydoğan enginar fidelerine cansularını da kendi elleriyle döktü.

Uygulama bahçesi sahibi İzzet Yıldırım'a bereketli olması dileklerini ileten Aydoğan "Üretmeliyiz, ürettiklerimizi aracısız olarak halkımıza üretici pazarlarımızda sunmalıyız. Hele unutulan Meşhur Osmanlı Saray Mutfağının baş tacı Mudanya Enginarını alternatif bir kazanç olarak sahiplenmeliyiz. Bütün çabamız üreticimiz içindir" dedi.

İbrahim Turan "Coğrafi İşaretler Önemli"

Birlik Denetleme Kurulu Üyesi Avukat İbrahim Turan da Mudanya enginarının yeniden eski günlerine kavuşması için yoğun bir çaba içinde bulunduklarını belirterek "Emeklerimiz Mudanya Enginarımıza coğrafi işaret kazandırılırsa taçlanacaktır. " dedi.

Mantar üreticisi Halil Doğan Mudanya Meyve Üreticileri Birliği Başkanı Fazlı Aydoğan ile

Mudanya Meyve Üreticileri Birliği Başkanı Aydoğan Kültür Mantarı Üretim Tesisini İnceledi.

Mürsel Enginar Uygulama Bahçesine Kök Dikimi ve Can Suyu

 Mudanya Meyve Üreticileri Birliği Başkanı Aydoğan Enginar Uygulama Bahçesine dikim yaptı can suyu verdi.

 Mürsel Mudanya Enginar Uygulama Bahçesine kök dikimi

 

Son Güncelleme ( Perşembe, 06 Nisan 2017 00:58 )  


ekol elektrik mudanya

Yamaç Tepe Cafe  Mudanya Yıldız Tepe Mevkii

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU

Dost Siteler

www.agbursa.com
Ağ Bursa, Kültür, Sanat, Sinema, Bursa.
www.mudanyaonline.net
Mudanya'nın ilk portalı

www.radyopoyraz.com
Hayatın Müziği Bursa'da

 

ERGUN BABANIN KANDİLLERİ…

“Mudanya’da bir akşamüstü. Topun patlamasına az kalmış. Uğur Mumcu Kültür M...

 

MONEY- FESTO

Ülkenin içinde bulunduğu sıkıntılı durumu anlamak için bütün pencerelerden bakam...

 

AĞACIMI YEDİRTMEM…

Sadece tek bir ağaç bile olsa, yaşlı da olsa, genç de olsa hiç bir ağacın durup du...

 

ZEYTİNCİNİN FERYADI: "BİR BİR YİTİP GİTMEKTE ZEYTİNLİKLER"

Zeytin , zeytinci ve zeytinlik kader birliği yapmış birbirinin ayrılmaz unsurlardır ....

 

RUM SEVİCİLİĞİ KARDEŞLİK Mi?

Zeytinlik Dağı'nda yaptığı ünlü vaazda İsa peygamber şöyle demişti: “Kötül...

Kimler Sitede

Şu anda 624 ziyaretçi çevrimiçi

Mudanya İş Rehberi