TURKSAT KABLONET FIRSATI

Mudanya gen tr - Mudanya nın Yüksekten Uçan Martısı - Son dakika haberleri

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa Güncel Haber 2013 Yılı Haber Arşivi Kumyaka’da denize nazır vahamet!

Kumyaka’da denize nazır vahamet!

E-posta

Mudanya gen trBursa İl Özel İdare Müdürlüğü’nün Bursa’nın Mudanya ilçesine bağlı Kumyaka Köyü’ndeki denize nazır 7 bin metrekarelik değerli mülkü önce harabeye döndü, sonra da kötü alışkanlıkların merkezi haline geldi.

Mudanya’nın Kumyaka Köyü’nde daha önce İl Özel İdare’nin sosyal tesisleri olarak kullanıp işlettiği ve en son olarak 2011 yılında depremzedeli Vanlı ailelerin geçici olarak kaldığı tesis, yetkililerin ilgisizliği ve ihmali yüzünden çevreye tehlike saçıyor.

Yaklaşık 4 ay önce kimsesizlerin tatil yapabileceği 5 yıldızlı bir tesise dönüştürülmesi için İl Özel İdare Müdürlüğü tarafından Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne 20 yıllığına tahsis edilen tesislerde, tinercilerden fuhuş yapanlara kadar zararlı alışkanlıkların batağına saplanan çok sayıda kişi cirit atıyor.

Kumyaka Köyü Muhtarı Ramiz Batmaz ile İl Genel Meclisi’nin CHP’li üyesi Rıdvan Çalışkan, söz konusu tesislerin atıl durumuna isyan ederek, yetkilileri Bursa’nın hemen yanı başında yaşanan rezalete son vermeye davet etti.

Mudanya gen tr

MUHTARLIK 1964 YILINDA DEVRETMİŞTİ…

1964 yılında Kumyaka Köyü’nün gelişmesi için, ‘içindeki zeytin ağaçlarının korunması’ ve ‘kamp yapılması’ şartıyla köy tüzel kişiliğine ait iki parselin İl Özel İdaresi’ne devredildiğini hatırlatan Kumyaka Köyü Muhtarı Ramiz Batmaz, 2010 yılında tesislerin satışına yönelik adımlar atılmaya başlandığını duyduklarında muhtarlık olarak yere talip olduklarını söyledi. Defalarca muhtarlık olarak istemelerine rağmen söz konusu yerin kendilerine verilmediğini belirten Batmaz, bu olayı Kumyaka’nın siyasi yapısından kaynaklanan bir cezalandırma olarak gördüklerini ifade etti.

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Bilal Çelik’in yaklaşık 5 ay öncesinde köye yaptığı ziyaretinde tesisin Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne tahsis edildiğini duyurduğunu belirten Batmaz, “İl Müdürü Sunay Hanım’la yaptığımız telefon görüşmesinde burada bir hafta içerisinde önlem alınacağını söylemişti. Ancak 2,5 ay geçmesine rağmen tesislerin olduğu alana ne kendisi, ne de görevlileri uğradı” dedi. 

“KUMYAKA, NEREYE KADAR BEKÇİ OLACAK?”

İl Genel Meclis Üyeleri ve başkanının da bu konuya duyarsız kalması ve ilgilenmemesinden dolayı çevre sakinlerinden gelen şikayetlerden yıldıklarını söyleyen Muhtar Ramiz Batmaz, “Kumyaka Köyü, Özel İdare’nin nereye kadar bekçisi olacak? Olabilecek olumsuzluk, kötü alışkanlıklardan kesinlikle kendimizi koruyamaz hale geldik. Bu işin sorumluluğunu İl Genel Meclis Başkanı Nedim Akdemir üstlenecek midir bilmiyorum ama her geçen gün çocuklarımızın zehirlendiğiyle ilgili duyumlar almaktayız. Yeni Valimizin bu konuya ciddi anlamda ilgi göstereceğini umuyoruz” diye konuştu.

Özel İdare Tesisleri Denetim altına alınmalı

DENETİM ALTINA ALINMALI

Bu arada İl Genel Meclisi’nin CHP’li üyesi Rıdvan Çalışkan da, 2009 yılında göreve geldiğinde söz konusu tesislerle ilgili satış kararı alındığını hatırlatarak, parti olarak satışa karşı durduklarının altını çizdi. Bu tesislerin zamanında Kumyaka Köyü Muhtarlığı tarafından Özel İdare’ye jest amaçlı verildiğini göz önüne alarak satış sürecinde yeniden köy tüzel kişiliğe tahsisini istediklerini anlatan Çalışkan, “Bizim tüm direnmemize rağmen İl Genel Meclisi satış kararı aldı. İki kere ihale yapıldı, ancak alıcı çıkmadı. Daha sonra bu yerin BESOB’a Güzelyalı Siteler Mahallesi’nde okul yapılması karşılığında verilmesi gündeme geldi. Eğitim konusu olduğu için karşı çıkmadık, onay verdik. Ancak Tirilye ile Mudanya belediyeleri arasındaki anlaşmazlık nedeniyle BESOB bu kararından vazgeçti. Bunun üzerine Köy Muhtarlığı, İl Genel Meclisi’ne müracaat ederek köydeki kadınların bir çatı altında bulunduğu dernek tarafından işletilmesi yönünde geçici bir sürede olsa binanın kendilerine tahsisini istedi. Fakat bu istek de kabul görmeyerek, tesisler Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne tahsis edildi. Şimdi gelin görün ki, buranın hali yürekler acısı bir konumda. Çevre için, toplum için, İl Genel Meclisi üyeleri için bu yer yürekler acısı bir halde. Acilen buranın gözlem ve denetim alınmasını bekliyoruz” diye konuştu.

Son Güncelleme ( Perşembe, 29 Ağustos 2013 17:18 )  


AYBAR İLETİŞİM VODAFONE MUDANYA

MUDANYA'DA SATILIK DAİRELER KADEMOĞLU İNŞAAT

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU

 

YILIN İLK KARI DÜŞMEDEN ENFLASYON DÜŞTÜ. YAŞASIN(!)

Dövizin hararetli olduğu yaz döneminden bugüne dolardaki düşüş yaklaşık %30 oldu...

 

RÜYA GİBİ BİR SAHİL -ÇÖKÜŞ-

Geçtiğimiz Nisan ayında  Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu tarafından “Güneş y...

 

RUM SEVİCİLİĞİ KARDEŞLİK Mi?

Zeytinlik Dağı'nda yaptığı ünlü vaazda İsa peygamber şöyle demişti: “Kötül...

Kimler Sitede

Şu anda 795 ziyaretçi çevrimiçi

Dost Siteler

www.agbursa.com
Ağ Bursa, Kültür, Sanat, Sinema, Bursa.
www.mudanyaonline.net
Mudanya'nın ilk portalı

www.radyopoyraz.com
Hayatın Müziği Bursa'da

Mudanya İş Rehberi