TURKSAT KABLONET FIRSATI

Mudanya gen tr - Mudanya nın Yüksekten Uçan Martısı - Son dakika haberleri

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa 2011 Yılı Haber Arşivi Genetiği Değiştirilmiş Organizmalara Tüketici Tepkisi Büyüyor.

Genetiği Değiştirilmiş Organizmalara Tüketici Tepkisi Büyüyor.

E-posta Yazdır PDF

Hacı Emin CengizBursa Tüketiciler Derneği Mudanya Şubesi Başkanı Başkanı Hacı Emin Cengiz, Biyogüvenlik Kurulu'nun yem amaçlı kullanılmak üzere 13 çeşit GDO'lu mısır ithalatına izin vermesini eleştirdi.

Bursa Tüketiciler Derneği Mudanya Şubesi Başkanı Başkanı Hacı Emin Cengiz, Biyogüvenlik Kurulu'nun yem amaçlı kullanılmak üzere 13 çeşit GDO'lu mısır ithalatına izin vermesini eleştirdi.

Cengiz, "Bazı birlik ve derneklerin iktisadi işletmelerinin talebi üzerine bu kararın verilmesi son derece anlamlıdır." dedi.     Verilen kararın hayvan yemi için de olsa, tüketicinin bir şekilde durumdan etkilendiğini belirten Cengiz, yemle beslenen hayvanların etinden, sütünden yumurtasından insanların beslendiğini kaydetti.

Mısır şurubundan yapılan gıdalar olduğunu dile getiren Cengiz şöyle devam etti: "Uzun sürede tüketici ciddi risk altında kalacaktır. Her ne kadar insan yaşamı üzerinde olumsuz etkisi olmaz diyen bilim insanlarının görüşü bulunsa da risk altına giren tüketici yaşamıdır. Bu yaşam üzerinde verilen kararlarda son derece dikkatli olmak gerekir. 40-50 yıl önce sigaranın insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri bu günkü gibi anlaşıldığı, kavrandığı söylenemez. Bu kararın yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Sosyo-ekonomik değerlendirme raporlarında GDO'ların sindirim sisteminde sindirilemediği ve hücrelere kadar taşınabildiği, marketlerden alınan süt örneklerinde GDO'lu yemlere rastlandığı, pastörizasyon işleminin dahi bu DNA'yı yok edemediği belirtiliyor. Dolaysıyla GDO'lu ürünlerin sağlık riski oluşturabileceğine dikkat çekilmektedir. Kurul, kararında tüketici sağlığını dikkate almamıştır." dedi.

   TÜKETİCİYİ BİLGİLENDİRECEĞİZ  

Türkiye'nin tarım ülkesi olduğunu anlatan Cengiz, verimli topraklara rağmen mısır ithalatına izin verilmesini de eleştirdi. Tüketicinin bu kararlardan son derece tedirgin olduğunu vurgulayan Cengiz, GDO'lu ürünlerin tüketiciden saklanmasının etik olmadığını söyledi.     

Cengiz, "Yüzde 9 oranında ve altında GDO içeren ürünlerin etiketlerine GDO'lu ibaresi yazılamamaktadır. Bu durum, tüketicinin en temel evrensel haklarından sağlık hakkı, bilgi edinme hakkı ve seçme hakkının ihlali anlamına gelmektedir. Bu hakkın önüne hiçbir şekilde engel konamaz, konmamalıdır. Bu Kurul kararı aynı zamanda doğal mısır üreten üreticileri de cezalandırmaya yönelik bir karardır. Ülkemiz üreticisinin bu konuda desteklenmesi gerektiğini düşünüyoruz. GDO'lu mısır ithalatının durdurulmasını istiyoruz. Eğer bugün ses çıkarmaz-susarsak sıra diğer ürünlerede gelecektir. Veya,zeytinyağı yerine,kolza,mısır,soya yağı tüketin denecektir.Bu konuda hükümet de üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmelidir.  TÜDEF ve üye dernekleri  olarak GDO'lu ürünler hakkında tüketiciyi bilgilendirecek ve tüketimden gelen yasal haklarımızı sonuna kadar kullanacağız." diye konuştu.

Verilen mesajın özetiyse ;

GDO’LU SOYA FASULYESİ VE MISIR İTHALATI DURDURULMALIDIR.
ULUSLAR ARASI ŞİRKETLER DEĞİL,ÜLKEMİZ ÇİFTÇİSİ DESTEKLENMELİDİR.
ÜRÜNLERİN ÜZERİNE GDO’LUDUR DİYE YAZILMALIDIR…
SAĞLIĞIMIZ İLE OYNANMASINA SEYİRCİ KALMAYACAĞIZ…
GDO’LU ÜRÜNLERE HAYIR… oldu.

Hacı Emin Cengiz tüketicilerin yeni yılını kutlayarak GDO suz ürünlerin sofralarımızda yer alacağı sağlıklı bir yıl diledi.

 

www.radyopoyraz.com
www.radugaturk.com

Son Güncelleme ( Cumartesi, 31 Aralık 2011 15:40 )  

Yorumlar  

 
+5 #1 Ziyaretçi 31-12-2011 18:25
Büsküitler,çiko latalar,yağlar...
çocuk gelişiminde kullanılan tüm ürünlerde görmek olası...
GDO "genetiği değiştirilmiş ürün demek" Bu ürünleri tüketenlerin genetiğinde ne gibi değişiklikler olabilir? Düşünmek bile istemiyorum...İnsan ve hayvan genetiğinin değiştirilmesin i ister misiniz? Tabiiki istemezsiniz,Öy leyse oturmak yok,bunu başımıza bela edenlerle mücadele zamanı...Bana ,çocuğuma bir şey olmazmı diyorsunuz...Ya olursa?
 
 
-3 #2 Ziyaretçi 02-01-2012 22:49
yaptığınız çalışmaları takdir ediyorum ama bu duyarsız halk oldukça bize DOMUZ eti yedirseler çok çok az insan tepki gösterir tehlikenin farkında olsalarda hafife alma hastalığı milleti sarmış Hülasa ATIN ÖLÜMÜ ARPADAN OLSUN :))))
 

SÜREYYA BUTİK MUDANYA

Hasanbey Mahallesi muhtarlığına makamda oturmak için değil, Mahallemiz için çalışmaya talibim

CEM TÜRKMEN HASANBEY MAHALLESİ MUHTAR ADAYI

Tıklayın

İlhan ATABEY

Bizim Muhtarlığımızda tatlı dil güleryüz, gönüllere girmek, doğru konuşup bitecek bir işi sonuçlandırmak var.

Daha modern, daha çağdaş, daha yaşanabilir bir Şükrü Çavuş için Geliyoruz!

Şeref ŞAŞ Şükrü Çavuş Mahallesi Muhtar Adayı

Muhtar Ziya Yavuz Şükrü Çavuş Mahallesi Muhtar Adayı

Partiler üstü dinamik bir hizmet anlayışıyla, göreve yeniden talibim.

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU

Mudanya İş Rehberi