TURKSAT KABLONET FIRSATI

Mudanya gen tr - Mudanya nın Yüksekten Uçan Martısı - Son dakika haberleri

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa 2010 Yılı Haber Arşivi Kumyaka Köyü Yürütmeyi Durdurma Davası Açıyor.

Kumyaka Köyü Yürütmeyi Durdurma Davası Açıyor.

E-posta Yazdır PDF

Soldan Kumyaka Tarım Kooperatifi Başkanı Mahir Vural ve Kumyaka Köyü Muhtarı Ramiz Batmazİl Özel İdaresi'nin, 04-09-2010 tarihi'nde Kumyaka köyünde bulunan sosyal tesisinin özelleştirmesini ileriye dönük kaynak sağlamak maksadıyla İl Genel Meclisi'nden talep etmiş ve İl Genel Meclisi'de İl Özel İdaresi'nin bu talebini olumlu karşılayarak özelleştirmeye yeşil ışık yakmıştı.

Kumyaka Köyü Muhtarı Ramiz Batmaz, 9 Kasım 2010 tarihinde ihale usulü gerçekleştirilmesi planlanan satışa 28 Ekim 2010 tarihinde İdare Mahkemesine başvurarak itiraz edeceğini açıkladı.

Kumyaka Köyü Muhtarlığı tüzel kişiliği olarak bu tesisin satışına ilişkin yürütmeyi durdurma başvuru gerekçelerini muhtar Ramiz Batmaz'a sorduk.

Muhtar Ramiz Batmaz tesisin İl Genel Meclisi'nce satışına izin verildiğini duyduklarında konuyla ilgili olarak İl Emlak İstimlak Daire Başkanlığı'na yazılı olarak başvurduklarını vurgulayarak, tesisin kurulu bulunduğu arazinin 1964 senesinde Kumyaka Köyüne elektrik gelmesi için Kumyaka Köyü'nün İller Bankası'ndan kullanmış olduğu 6 bin TL'lik kredi karşılığında İl Özel İdaresi'nin kefilliği'nin söz konusu olduğunu ve kullanılan 6 bin TL.'lik kredi'nin ödenmemesi için İl Özel İdaresi'nin bu yerin kendisine satılması yönünde köyden bir taleb'te bulunduğunu ve  7160 metrekare olan bu alanın İl Özel İdaresi'ne satılmadan önce köy ihtiyar meclisi'de yapılan toplantıda "Kumyaka köyü'nün inkişafı ve bu alana kamp tesisleri yapılması" yönünde karar alındığını belirtti.

Kumyaka Köyü Muhtarı Ramiz Batmaz'ın Açıklaması Tıkla Dinle

Muhtar Ramiz Batmaz "Hayretle bakıyorum bu konuya. Devletin asli görevlerinden biridir köylere elektrik götürmek bunun için neden köy İller Bankası'ndan böyle bir kredi kullanmışta, İl Özel İdaresi buna niçin kefil olmuş? Bunu da anlamış değiliz açıkçası" dedi.

Muhtar Ramiz Batmaz özelleştirme kapsamında yapılacak olan satışın duyumundan sonra bu alanın asıl sahipleri olan Kumyaka Köyü Tüzel Kişiliği'ne muammen bedel üzerinden satışı ya da 49 yıllığına kiralanması yönünde bir talepte bulunduklarını söyledi. Batmaz bu arazi'de bulunan tesisin kıyı kenar çizgisi'nde kalmasından ötürü mevcut tesisin aynen muhafaza edilmek zorunda olduğunu, yeni bir şeyler yapılamayacağını vurgulayarak burasının sadece restore edilebileceğini belirtti.


Satış Kumyaka'yı Derinden Yaralayabilir.

Batmaz bu bilgiler ışığında mevcut tesisin müştemilatı üzerine kıyı kenar çizgisi içerisinde kalması dolayısı ile başka bir tesis yapılamaması söz konusu olduğundan bu alanı 2 ilâ 3 milyon TL civarında olduğunu düşündüklerini ve burasının 2- 3 milyon TL'ye Kumyaka Köyü halkına karşı birilerine  satılmasının Kumyaka Köyü Halkını ve tüzel kişilğini derinden yaralayacağını, üzeceğini önemle vurguladı.


Sayın Valim'den Destek Bekledik.Hala bekliyoruz.

"Sayın Valim'den destek bekledik hala bekliyoruz" diyen Muhtar Ramiz Batmaz isteğini tekrarlayarak bu tesisin 49 yıllığına Kumyaka Köyü Muhtarlığı Tüzel Kişiliği'ne devredilmesini ve ya gerçek muammen bedeli üzerinden taksitlendirilerek Kumyaka Köyü'ne satışının yapılmasını beklediklerini söyledi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi'ne Sıcak Bakıyorum.

Muhtar Ramiz Batmaz Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin bu tesisi alması mümkünse Büyükşehir Belediyesi'nin Kumyaka'ya yapacağı hizmetleri düşündüğü'nde bu satışa Kumyaka Köyü Halkı'nın sıcak baktığını vurguladı. Başkan Recep Altepe'nin Kumyaka'ya duyduğu ilgiyi bildiğini belirten Ramiz Batmaz açıklaması ile Recep Altepe'ye de mesaj yollamış oldu.


Yürütmeyi Durdurma Davası Açıyoruz.

Ramiz Batmaz "Bunu ya bize ya da Bursa Büyükşehir Belediyesi'ne hibe yolu ile ya da satış yolu ile İHALE ETMEDEN vermiş olmaları daha etik olurdu diye düşünüyorum. Ama süreç hala işliyor bu nedenle 28-10-2010 tarihi itibarı ile İdari Mahkemeye bununla ilgili yürütmeyi durdurma davası açacağımızı deklere ediyoruz " dedi. 

Bilgi Edinme Kanununa Göre Başvurduk. Bilgi Alamadık.

Muhtar Ramiz Batmaz konu ile ilgili olarak Bilgi Edinme Kanunu'na uygun olarak yapmış oldukları başvuruların hiçbirisine cevap verilmemiş olmasının dava açmaları konusunda ki kararlılıklarını arttırdığını vurguladı. Açacakları yürütmeyi durdurma kararının süreci değiştirmeyeceğini sadece süreyi uzatacağının bilincinde olduklarını ifade eden Batmaz "Tekrar üzerine basa basa söylüyorum. Bu satışın Bursa Büyükşehir Belediyesi veya Kumyaka Köyü Tüzel Kişiliğine satılmasından herkes mutlu olacaktır diye düşünüyorum." dedi.

Bu Arazi Köyümüzün BAHÇEVAN'ı İdi.

Kumyaka Köyü Muhtarlığı'nı ziyaretimiz sırasında orada bulunan Kumyaka Tarım Kooperatifi Başkanı Mahir Vural söz konusu arazi'nin tarihçesi'nden bahsederek bu alanı köy halkının ortaklaşa Bahçevan olarak kullandığını köyde yeterli bahçesi bulunmayanlara ücretsiz olarak tahsis edilerek mevsimlik sebze ve meyvelerini yetiştirmelerine olanak tanınan bir arazi olduğunu anlattı. Köye elektrik gelmesi karşılığında köy halkının büyük bir fedakarlık  gösterdiğini vurgulayan Mahir Vural o dönemde yaşanan bazı siyasi gelişmelerinde köy halkını alınan kredi'nin geriye ödenmeden bu alanı İl Özel İdaresi'ne vermesinde etkili olduğunu belirtti.

Konu ile ilgili Önceki Haberlerimiz:

Kumyaka İl Özel İdaresi Sosyal Tesisi Satışa Çıkarılıyor

Kumyaka Köyü Muhtarı Ramiz Batmaz Gündemin Sesi Radyo POYRAZ PODCAST

 

Son Güncelleme ( Çarşamba, 10 Kasım 2010 11:44 )  

Muhtar Ziya Yavuz Şükrü Çavuş Mahallesi Muhtar Adayı

Partiler üstü dinamik bir hizmet anlayışıyla, göreve yeniden talibim.

Daha modern, daha çağdaş, daha yaşanabilir bir Şükrü Çavuş için Geliyoruz!

Şeref ŞAŞ Şükrü Çavuş Mahallesi Muhtar Adayı

Hasanbey Mahallesi muhtarlığına makamda oturmak için değil, Mahallemiz için çalışmaya talibim

CEM TÜRKMEN HASANBEY MAHALLESİ MUHTAR ADAYI

Tıklayın

AYBAR İLETİŞİM VODAFONE MUDANYA

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU

Mudanya İş Rehberi