TURKSAT KABLONET FIRSATI

Mudanya gen tr - Mudanya nın Yüksekten Uçan Martısı - Son dakika haberleri

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa 2009 Yılı Haber Arşivi Marmarabirlik, Kara Koşnili Takibe Aldı.

Marmarabirlik, Kara Koşnili Takibe Aldı.

E-posta Yazdır PDF

Zeytinde Karakoşnil büyük zarara yol açtı.

Marmara Bölgesi’nde zeytin hasadı sürüyor. Ancak bölgede etkili olan karakoşnil, zeytin sineği ve mantari hastalıklar nedeniyle dökülme yoluyla oluşan ürün kaybı üreticinin belini bükmeye başladı. Bölgede 30 bin dolayında ortağı bulunan Marmarabirlik, zeytin zararlılarını takibe aldı ve yapılması gereken mücadeleye ilişkin uyarı ve önerilerde bulundu.

Marmarabirlik’ten yapılan açıklamada, kampanya sürecinde özellikle karakoşnil hastalığı nedeniyle yoğun üretici şikayetleri geldiği belirtilerek, "Bu bulaşıcı hastalığın rekolte ve kalite kaybına yol açtığı gözlenmektedir. Marmara Bölgesi genelinde bu yıl karakoşnilin yanı sıra zeytin sineği ve mantari hastalıklar nedeniyle dökülme yoluyla ciddi ürün kaybı yaşanmıştır" denildi.

Hastalıklarla mücadelede Marmarabirlik’in esasen, reçeteli ilaç satışından dolayı 2009 yılında üreticilerine zirai ilaç faturası karşılığı ödenmek üzere kredi verdiği, ancak uygulamadaki zorluklar ve yoğun ortak-kooperatif baskısı nedeniyle bu uygulamadan vazgeçilerek nakdi krediye dönülmek zorunda kalındığı, bunun dağıtılan kredilerin amacı dışında kullanılmasıyla büyük ölçüde mücadele zaafı yarattığı kaydedildi. Açıklamada şöyle denildi:

"Özellikle karakoşnil mücadelesi, çok zorlu ve uzun soluklu bir savaş gerektirdiğinden üreticilerin bu konuda eğitilmesi ve desteklenmeleri gerekmektedir. Hastalığın ilerlemesi ağaçları tamamen sarması ‘karballık’ adı verilen görünüme neden olması durumunda ürün kaybı % 60-70 olup; sonraki yıllarda ağaçlar meyve vermeyerek çalı formuna dönüşebilir. Marmarabirlik olarak Tarım teşkilatının önereceği hammaddeleri içeren ilaçların temini ve faizsiz kredili olarak üreticiye dağıtılması konusunda çalışma yapılmaktadır. Ayrıca bu hastalığın bölge ürünü için giderek vahametini artıran bir hal aldığı görülmüştür. Bu alanda gerekli zirai ilacın devletçe hibe yoluyla üreticiye sağlanması ve tarım teşkilatlarımız kanalıyla da ilaçlama yöntem ve zamanlaması konusunda üreticinin hassasiyetle yönlendirilerek takibe alınması en doğru yol olacaktır. Çünkü bu hastalığın kış mücadelesi de çok önemlidir."

Marmarabirlik’in, zeytinde görülen hastalıklarla mücadeleye ilişkin önerileri şöyle:

Ağaçlarında hastalık görülen bölgelerde, hastalığın bulaşıcı özelliği nedeniyle mücadele herkes için zorunlu hale getirilmeli, Mücadele zaman ve yöntemi çok iyi tespit ve takip edilmeli En etkili mücadele ilacı tespit edilmeli ağaçların iç kısımları hava ve ışık alacak şekilde budamalar yapılmalıdır. Mücadelede kullanılacak ilaçlar mümkünse Tarım Bakanlığımızca hibe yoluyla tarım teşkilatı kanalıyla üreticilere dağıtılmalıdır.

Zeytin Kara Koşnili Nedir? TIKLAYIN

 

Son Güncelleme ( Perşembe, 31 Aralık 2009 02:33 )  

SÜREYYA BUTİK MUDANYA

Hasanbey Mahallesi muhtarlığına makamda oturmak için değil, Mahallemiz için çalışmaya talibim

CEM TÜRKMEN HASANBEY MAHALLESİ MUHTAR ADAYI

Tıklayın

İlhan ATABEY

Bizim Muhtarlığımızda tatlı dil güleryüz, gönüllere girmek, doğru konuşup bitecek bir işi sonuçlandırmak var.

Daha modern, daha çağdaş, daha yaşanabilir bir Şükrü Çavuş için Geliyoruz!

Şeref ŞAŞ Şükrü Çavuş Mahallesi Muhtar Adayı

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU

Mudanya İş Rehberi